Hale i magazyny są specyficznymi pomieszczeniami, gdzie przechowuje się różnego rodzaju produkty. Budownictwo przemysłowe jest ważne we współczesnym świecie, bowiem obecnie produkuje się bardzo dużo różnych rzeczy, które gdzieś trzeba przechowywać. Wśród hal i magazynów wyróżnia się chłodnie, magazyny kryte, magazyny kryte do połowy. Kiedy zastanawiamy się nad tym typem budowli, warto pomyśleć, jakie narzędzie i maszyny przydadzą nam się podczas ich budowy. Jeżeli np. hala będzie budowana z materiałów, które trzeba będzie pospawać, wówczas powinniśmy zadać sobie pytanie jaka spawarka inwentorowa przyda nam się podczas budowy. Poza tym na pewno po budowie trzeba będzie posprzątać, w związku z tym nasuwa się kolejne pytanie: czy i jaka myjka ciśnieniowa przyda nam się podczas sprzątania po budowie hali?

Continue reading

Kombinerki, to narzędzie, które przydaje się nie tylko na budowie, ale również w życiu codziennym. Kombinerkami możemy zdziałać cuda. Często idąc do sklepu nie wiemy jakie kombinerki wybrać. Zdarzają się momenty, że nawet sprzedawcy w sklepach do końca nie wiedzą, który produkt jest najlepszy. Lepiej idzie im z doradzaniem przy innych produktach, np. z miejsca dopowiadają jaka bejca do drewna jest najlepsza. Czym się zatem kierować, aby wybrać jak najlepsze kombinerki i bejcę do drewna? O tym poniżej.

Continue reading

Wysokość ciśnienia wody nie jest nigdy jednakowa. Skoki zdarzają się w ciągu doby wielokrotnie. Bardzo wzrasta w nocy, kiedy pobór wody jest bardzo mały. Zbyt wysokie ciśnienie wody może spowodować awarie urządzeń pracujących w instalacji c.o. Aby temu zapobiec musimy dowiedzieć się jaki reduktor ciśnienia wody zastosować. Najczęściej stosuje się reduktory SYR. Mają budowę kartridżową. Składa się z mosiężnego korpusu oraz jednoczęściowego wkładu (kartridża). Taka budowa umożliwia konserwację bez naruszania nastawy ciśnienia i nie zabierającą dużo czasu. Reduktory zaleca się montować centralnie tuż za zegarami do wody. Wyregulowanie ciśnienia wody oprócz ochrony urządzeń generuje też spore oszczędności wody. 

Continue reading

Przy planowanym remoncie poddasza, dużo będzie płyt gipsowych do przykręcenia. Po uprzednim ociepleniu ścian i dachu wełną mineralną. Przy tej pracy niezbędna będzie wkrętarka. Wkrętarka do płyt gipsowych nie różni się od wkrętarki do drewna czy innych materiałów, Powinna jednak posiadać pewne funkcje, pozwalające ochronić delikatną powierzchnię płyt. Regulacja obrotów pozwoli na miękkie wprowadzenie wkręta w materiał a ogranicznik głębokości wkręcania zabezpieczy przed uszkodzeniem płyty. Funkcja zmiany obrotów na lewe pozwoli szybko wykręcić błędnie wkręcony lub uszkodzony wkręt, Aby usprawnić pracę, szukajmy wkrętarek z możliwością domontowania adaptera do wkrętów taśmowych.

Continue reading

Instalacja c.o ma wiele zabezpieczeń. Szczególnie kotły c.o. muszą mieć specjalne zabezpieczenia. Oprócz zaworów bezpieczeństwa, chroniących przed skutkami wzrostu ciśnienia wewnątrz kotła, są też naczynia wzbiorcze. Chronią one przed skutkami wzrostu objętości wody wzrastającej przy zbyt wysokiej temperaturze. Jakie naczynie wzbiorcze zapewni nam największe bezpieczeństwo. Są dwa rodzaje naczyń: zamknięte i otwarte.  Do niedawna nie wolno było stosować naczyń zamkniętych do kotłów opalanych paliwem stałym. W takich kotłach może dojść do zagotowania wody i w rezultacie rozerwania elementów kotła.

Continue reading

Wygląd naszych kafelków zależy w dużej mierze od fug. Brzydkie, poszarzałe i z widocznymi ubytkami, potrafią oszpecić nawet najpiękniejsze kafelki. Na szczęście na rynku mamy bogaty wybór wszelkiego rodzaju renowatorów do fug. Jest to preparat, którym pokrywamy wcześniej umyte fugi i gąbką myjemy płytki. Preparat nie tylko usuwa problem brudnych fug, ale zabezpiecza też je przed zabrudzeniem w przyszłości. Wystarczy co jakiś czas umyć gąbką by były  jak nowe.

Continue reading

Zbliża się wiosna i czas wiosennych porządków. W gospodarstwie wiejskim wiąże się to z porządkami w sadzie i ogrodzie, porządkowaniem składowiska drewna i pierwszym koszeniem trawy, Do pocięcia  drewna konieczna będzie pilarka. Sprawdzimy przed zakupem ranking pilarek. Ponieważ potrzebna będzie też do pracy w sadzie i cięcia drewna na opał. Musi mieć napęd spalinowy, nie wszędzie będzie dostęp do zasilania. Zależy nam na jak najbardziej uniwersalnej pilarce, czyli do prześwietlania sadu, cięcia drewna i innych prac. Może też zdarzyć się konieczność ścięcia całego drzewa, W tym wypadku słuszną decyzją będzie zakup piły spalinowej.

Continue reading

Najbardziej do tej pory znaną i używaną była spawarka transformatorowa. Duża i wymagająca ogromnych ilości energii. Zastąpiono ją lekką i dzięki elektronice, niewielkich rozmiarów spawarką , Nie ma sensu zastanawiać się jaka spawarka inwertorowa będzie idealna dla domowego użytku. Ta spawarka nie wymaga dużej ilości energii. Wystarczy podłączyć ją do zwykłego gniazdka 230V, dzięki zwiększonej częstotliwości daje taką sam prąd do łuku. Może być zastosowana do spawania aluminium czy stali, nawet cienkich blach.

Continue reading

Każdy plac budowy, a jest nim również wtedy,  gdy przeprowadzamy tylko remont czy montaż,  powinien być zaopatrzony w  odpowiednie tablice informacyjne i ogłoszenia na których zawarte są dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.  Tablice informacyjne na budowę powinny zawierać dane określające rodzaj  i adres prowadzonych robót;  numer pozwolenia na budowę a także dane adresowe  i nr telefonu właściwego nadzoru budowlanego; imiona i nazwiska lub firmę wykonawcy lub wykonawców robót;  imię i nazwisko lub firmę, adres i nr telefonu inwestora; dane i numery telefonów kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektantów.

Continue reading

Kiedy stoimy przed wyborem pieca do podgrzewania wody i instalacji co, rozważmy kupno pieca gazowego. To rozwiązanie jest droższe ale jeśli ktoś ceni sobie komfort to jest dla niego. Nie musimy pilnować dokładania do pieca, ani martwić się o pilnowanie odpowiedniej temperatury. Są obecnie piece z zamkniętą komorą spalania, spaliny są usuwane bezpośrednio do komina. Nie ma konieczności posiadania dodatkowego otwartego okienka wentylacyjnego. Te piece są też ekonomiczniejsze więc ważąc koszt eksploatacji i komfort jaki zyskujemy, może nie jest taki drogi. Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty,  zamontujmy elektroniczny regulator temperatury na kaloryferach. Można kontrolować temperaturę na każdą porę dnia i nocy na cały tydzień czy konkretny dzień. Mieszkanie będzie mocniej ogrzewane tylko podczas obecności  domowników,  w pozostałym okresie wystarczy temperatura minimalna. To w kwestii instalacji domowych.

Continue reading